Logga in på medlemssidor

Medlemsnummer/E-post:

Lösenord:


Glömt lösenord | Första gången

Standard och certifiering, behövs det?

Välkomna på ett spännande seminarium i Stockholm om strategisk och praktisk nytta med att ha och använda standards. Vi kommer också att ägna en del av tiden åt att göra en genomgång av PMI’s olika certifieringar och hur de kan bidra till din personliga utveckling. Dagens agenda är:

- Strategi och utveckling av standards, hur ser framtiden ut?

- Implementering av en standard och fördel med att ha/arbeta från en standard

- PMI’s certifieringar

Vi kommer att avsluta seminariet med en öppen och otraditionell mötesform som kallas Open Space, vilket också ger våra deltagare en möjlighet att prova på nya mötesformer samt att själva vara kreativa.

Presentatörer är Torben Grut, Kjell Rodenstedt och Mattias Andersson. Torben Grut och Mattias Andersson sitter i styrelsen för PMI Sweden Chapter. Torben Grut deltar också i arbetet med att utveckla en ny ISO standard för projektledning. Kjell Rodenstedt har lång erfarenhet av projektledning och skriver bl a böcker i ämnet. Mattias Anderssons är ansvarig för Professionell utveckling och Certifiering inom svenska PMI.

Anmälan görs på www.pmi-se.org under kalendarium.

Seminariet ger 3 PDU.

Tid: 16.00-19.00 Plats: Mäster Samuelsgatan 60, 7tr

Välkommen!