Workshops och feedback på en kväll

 

Workshops och feedback på en kväll

PMI och Kunskapsresan bjuder in till en kväll med två teman – Workshops och feedback.

På agendan står två prova-på workshops, Workshopresan och Ge och ta emot negativ feedback. Med tillhörande diskussioner om workshops i projekt respektive feedback som verktyg för en projektledare.

Workshops

Workshop är en vanlig form i projekt. Det är otroligt viktigt att de genomförs effektivt. Vi kommer att fokusera på förarbetet – självklart som en miniworkshop i mindre grupper.

Feedback

”Mer och bättre kommunikation” är ett gemensamt önskemål i många olika sammanhang då vi pratar om vad vi borde göra bättre och vad som skulle kunna göra att vår grupp fungerar ännu bättre. Inte minst i projekt. Feedback – både ge och ta är en viktig del i detta. Vi kommer att fokusera på att praktisera att ge den lite tuffare feedbacken i projekt som projektledare.

Program (cirka tider – men vi slutar senast 20.00)

17.00 samling med macka och mingel

17.20 – 18.30 Eget arbete tillsammans med andra i små grupper runt Workshops

18.30 – 18.45 Kaffepaus

18.45 – 19.30 Ge och ta emot negativ feedback

19.30 – cirka 20.00 avslutande diskussion

Formen är att alla får ett lättsamt och inspirerande material att läsa på innan mötet. Ingen föreläsning – alla är aktiva under hela kvällen.

Kvällen är kostnadsfri.

Datum: 27 april 2010

Plats: Kunskapsresans lokaler, Vasagatan 36, 5tr

Seminariet ger 3 PDU.

Välkommen!

Anmälan görs via kalendarium.

 

Publicerad av: Katrin Karlsson
Senast ändrad: 2010-02-22

Sponsor av webbplats: Sökmotoroptimerat publiceringsverktyg från Initiva AB