Workshops och feedback på en kväll
2010-02-22
Workshops och feedback på en kväll
PMI och Kunskapsresan bjuder in till en kväll med två teman – Workshops och feedback.
På agendan står två prova-på workshops, Workshopresan och Ge och ta emot negativ feedback. Med tillhörande diskussioner om workshops i projekt respektive feedback som verktyg för en projektledare.
Workshops
Workshop är en vanlig form i projekt. Det är otroligt viktigt att de genomförs effektivt. Vi kommer att fokusera på förarbetet – självklart som en miniworkshop i mindre grupper.
Feedback
”Mer och bättre kommunikation” är ett gemensamt önskemål i många olika sammanhang då vi pratar om vad vi borde göra bättre och vad som skulle kunna göra att vår grupp fungerar ännu bättre. Inte minst i projekt. Feedback – både ge och ta är en viktig del i detta. Vi kommer att fokusera på att praktisera att ge den lite tuffare feedbacken i projekt som projektledare.
Program (cirka tider – men vi slutar senast 20.00)
17.00 samling med macka och mingel
17.20 – 18.30 Eget arbete tillsammans med andra i små grupper runt Workshops
18.30 – 18.45 Kaffepaus
18.45 – 19.30 Ge och ta emot negativ feedback
19.30 – cirka 20.00 avslutande diskussion
Formen är att alla får ett lättsamt och inspirerande material att läsa på innan mötet. Ingen föreläsning – alla är aktiva under hela kvällen.
Kvällen är kostnadsfri.
Datum: 27 april 2010
Plats: Kunskapsresans lokaler, Vasagatan 36, 5tr
Seminariet ger 3 PDU.
Välkommen!
Anmälan görs via kalendarium.
Publicerad av: Katrin Karlsson
Senast ändrad: 2010-02-22